Ekonomi

ABD borç limiti oylaması

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, New York Borsası’nda yaptığı konuşmada ABD’nin borç yükünü “saatli bomba” olarak nitelendirdi.

ABD Başkanı Joe Biden’ı borç limiti konusunda hiçbir şey yapmamakla suçlayan McCarthy, “Başkan saklanmaya devam ettiği için cumhuriyetçiler harekete geçecek” dedi.

McCarthy, “Meclis önümüzdeki haftalarda borç limitini gelecek yıla kadar yükseltmek için bir yasa tasarısını oylayacak” dedi. McCarthy, federal harcamaları sınırlayacaklarını da sözlerine ekledi.

Beyaz Saray’ı müzakerelere çekmeye çalıştığına işaret eden McCarthy, ABD’nin temerrüde düşmesinin bir seçenek olmadığını vurguladı.

borç limiti ikilemi

ABD’de federal hükümet, temerrüde yol açabilecek 31,4 trilyon dolarlık borç sınırına ulaştı.

Borç sınırı veya borç tavanı, “ABD hükümetinin borçlarını ödemek için ödünç alabileceği para miktarının üst sınırı” anlamına gelir.

Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu yeni kazanan Cumhuriyetçiler, borç limiti müzakerelerinde önemli harcama kesintilerinden yana. Demokratlar borç limitini artırmakta ısrar ediyor ve Cumhuriyetçilerin belirli harcamaları kısma önerilerini reddediyor.

Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında çıkmaza giren borç limiti sorununun piyasaları sarsacağına dair endişeler var. ABD’de resesyon beklentileri yükselirken, borç limiti konusunda iki taraflı hesaplaşma her zamankinden daha fazla risk taşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu