Haber

Alişir Nevai Özbek Dil ve Kültür Merkezi Bursa Uludağ Üniversitesi’nde Açıldı

Alişir Nevai Özbek Dil ve Kültür Merkezi, Bursa Uludağ Üniversitesi’nde açıldı.

Üniversitenin faaliyet alanında düzenlenen açılış töreninde konuşan Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz, merkezin açılışından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Merkezin Türkiye-Özbekistan ilişkileri açısından da değerli olduğunu belirten Yılmaz, “Önümüzdeki günlerde Türkiye’de ek merkezler olacak ama burada ilk olmayı umuyoruz. Güçlü bir altyapımız var. Yüzde 10 civarında merkezimiz var. Toplam öğrencilerimiz arasında yabancı öğrenciler var, onlara ‘yabancı’ diyorlar.” “Biz ‘misafir’ değil, ‘misafir’ diyoruz. O misafir öğrenciler arasında başta Özbekistan olmak üzere Türk cumhuriyetlerinden çok sayıda öğrencimiz var.” dedi.

Yılmaz, Alişir Nevai Özbek Dil ve Kültür Merkezi’nin kendileri için çok değerli olduğuna dikkat çekerek, “Türk devlet teşkilatı ekonomik, askeri ve siyasi ilişkileri sıkılaştırırken kültürel anlamda da adım atmak elbette üniversitelerin sorumluluğundadır.” Bunun boyutu da üniversiteler olarak bu karşılıklı adımlarla bu ilişkileri güçlendiriyoruz.” “Çok daha sıkı ve çok daha iç içe bir şekilde bunu yürüteceğiz.” İfadelerini kullandı.

Ali Şir Nevai Taşkent Özbek Dili ve Edebiyatı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şuhrat Sirociddinov da Ali Şir Navai’nin yaşadığı dönemden günümüze kadar tüm Türk dünyasında değerli ve saygın bir insan olduğunu belirtti.

Özbeklerin tarihini, dilini, edebiyatını ve sanatını anlatan bir merkez haline geleceğini belirten Sirociddinov, “Burada Türk gençlerinin Özbekistan’ın tarihi, bugünü ve geleceği hakkında geniş bilgi edinmeleri için her türlü fırsat yaratılacak. Bu merkez, iki üniversite arasında akademisyenler ve öğrenciler arasında deneyim sağlayacak.” “Bu paylaşım aynı zamanda bilimsel işbirliklerinin gerçekleşmesine de hizmet edecek.” söz konusu.

Konuşmaların ardından Alişir Nevai Özbek Dil ve Kültür Merkezi kurdele bölümüyle açıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu