Yaşam

Aslında Çok Utangaçmış: Güzel Günler’in Kıymet’i Binnur Kaya O Efsane Dizide Figüranlık Yapmış

Özellikle Avrupa Yakası ve Kırmızı Oda dizileri ile isminden sıkça kelam ettiren başarılı oyuncu Binnur Kaya, şimdilerde Hoş Günler dizisi ile seyirciyle buluşuyor. Pekala, Türkiye’nin sevilen oyuncuları arasında yer alan Binnur Kaya’yı daha yakından tanımaya ne dersiniz? Gelin; başarılı oyuncunun rol aldığı üretimleri, mesleğini ve hakkında bilinmeyen ayrıntıları ele alalım.

Mezun olduktan sonra tiyatro oyuncusu olarak çalışmaya başlamış.

19 Nisan 1972 tarihinde Ankara’da dünyaya gelen Binnur Kaya, 1995 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. Sonrasında İstanbul’a taşındı ve tiyatro oyuncusu olarak sahne almaya başladı. Sevilen oyuncuyu ekranlarda ilk olarak Hülya Avşar Show’da Asiye rolü ile gördük.

Meğer bir periyodun meşhur dizisi Kavak Yelleri’nde de yer almış.

Çocukken ailecek ilgiyle seyrettikleri Kaynanalar dizisi ile birinci dizi deneyimini yaşayan sevilen oyuncu, çok sayıda dizi ve sinemada yer aldı. Bu dizi ve sinemalar ortasında Bir Demet Tiyatro, Dış Kapının Mandalları, Yeni Hayat, Yabancı Damat, Babam ve Oğlum, Keyifli Aile Defteri ve Cinayet Süsü üzere başarılı üretimler var. Avrupa Yakası, Türk Malı ve Kırmızı Oda üzere periyodunun en tanınan imallerinde da rol üstlenen Binnur Kaya; bir vakitlerin meşhur dizisi Kavak Yelleri’nde de konuk oyuncu olarak yer aldı. Şu sıralar ise Güzel Günler dizisinde başrolü üstleniyor.

Böyle bir oyunculuk performansının ödül almaması olanaksız tabii.

Avrupa Yakası dizisinde canlandırdığı rol ile 35. Altın Kelebek Ödülleri’nde En Âlâ Bayan Güldürü Oyuncu Ödülü’ne ve Yılın Kadın Oyuncu Ödülü’ne layık görüldü. Vavien ve Ortamızda Kalsın’daki oyunculuk performansı ile dört kez En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandı. Kırmızı Oda dizisi ile Yılın Bayan Dizi Oyuncusu seçildi.

Çocukken kapıcı olmak istiyordu.

‘Çocukken kapıcı olmayı çok isterdim. Kolunda hasır sepetleri vardı; evlere ekmek, süt ve gazete dağıtıyorlardı. Apartman ve bahçeyle ilgileniyorlardı. Kapıcı demek bana göre herkesle iyi geçinen birisi demekti. Aileme ‘Biz niçin kapıcı değiliz?’ diye ağladığım zamanlar bile olmuş.’ diyen Binnur Kaya, kelamlarına şöyle devam ediyor: ‘Kuzuları ve koyunları çok sevdiğim için çoban da olmak isterdim. Ağacın altında kaval çalmaları bana çok cezbedici gelirdi. Bir de müziği çok sevdiğim için operacı olmak isterdim. Yani oyunculuk dışında her şeyi istemişim.’

Peki, oyunculuğa nasıl yönelmiş dersiniz?

Taklit konusunda bir oldukça başarılı olan Binnur Kaya, etrafındakileri daima güldürürmüş. Bir gün karşı komşusu ‘Binnur, sen tiyatrocu olmalısın.’ demiş. Bu sayede Ankara’da Metropol Sineması’nın açtığı amatör tiyatro imtihanlarına girmeye karar vermiş. ‘Hiçbir şey bilmiyordum, Shakespeare’i bile. Doğaçlama takıldım ve kabul edildim. Böylelikle oyunculuğa başlamış oldum. Sahnede olmak en büyük tutkum.’ diyen Binnur Kaya, komşusunun önerisiyle sahnenin vazgeçilmez isimlerinden biri olmayı başardı.

Kendisini ekranlarda görmeye hâlâ alışamamış.

Ekranların sevilen ismi Binnur Kaya, televizyonda kendisini görmeye bir türlü alışamamış. ‘Televizyonu açtığımda kendimi görmek garip geliyor. Nedense hâlâ alışamadım. Çok garip bir his lakin tekrar de yaptığım bütün işleri izlerim. Nasıl oynamışım değerlendiririm. Direktör nasıl, ışık nasıl ve senaryonun gidişatı nasıl ilerliyor diye bakarım. Yaptığım işi bir bütün olarak görmek için izlerim.’ diyor.

“Her rol benim için yeni bir serüven.”

Canlandırdığı her karakterin kendisi için özel olduğunu belirten oyuncu, ‘Hepsinde benim nefesim var. Hepsinde kendimden bir kesim taşıyorum.’ diyor. Vavien’de canlandırdığı Sevilay karakterinin ‘Ne olursun gitme.’ kelamı ise unutamadığı repliklerden biriymiş.

Utangaç biri olmaktan şikâyetçi değilmiş.

Binnur Kaya aslında çok utangaç biri. Utangaç olduğu hâlde nasıl oyunculuk yapabildiğini soranlara şunları söylüyor: ‘Girişkenlik bana göre değil. Rol yapmak oyunun bir parçası. Oyun bittiğinde normal hayatıma geri dönüyorum, orada kalmıyorum.’

Aşk kapısını çalınca açmıyormuş.

Ayrılıktan çok korkan Binnur Kaya bir münasebet yaşamak istemiyormuş. ‘Nasılsa ayrılırız.’ diye düşünüp sevgilisini terk ettiği bile olmuş. ‘Korktuğum yerde ya hiç kalamıyorum ya oraya hapsoluyorum. Hayatımdaki insanlara yetebilmek için hayatıma yeni insan bile almıyorum. Yalnızlık hayatımın merkezinde olsa da yalnız kalmak istemiyorum. Hayatım korkularımın üzerine inşa edildi.’ diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu