Ekonomi

Bir ayda 3. zam! Apple Türkiye çalışanları isyan etti

Dünyanın en büyük teknoloji şirketi Apple, zam üstüne Türkiye’deki çalışmalarını artırmaya başladı. Geçtiğimiz ay Apple’ın en değerli telefonunun fiyatı 76 bin 499 TL’ye yükseldi.Zamlar ülke genelinde tepkiyle karşılanırken, Apple Türkiye çalışanları da zamlara rağmen şirketin “düşük ücret” ve “ağır iş” politikası izlediğini iddia etti.

BirGün’e konuşan Apple çalışanı, iddiayı şu sözlerle açıkladı: Normalde 6 ayda bir zam yapıyorlar ama kasım ayından beri zam yapmadık. Türkiye’nin mevcut ekonomisinden dolayı 3 ayda bir zam ihtimalini değerlendireceklerini söylediler ama kendisinden de bir ses yok. Bir çok arkadaşımızın net maaşı 13 bin TL civarında. Özellikle bekar arkadaşlarımız kiralarını ödeyemedikleri için ya aile konutuna geri dönmeye başladılar ya da taşınma yöntemine başvurdular. Hepimiz sıkıntı içindeyiz. Yöneticilerle son görüşmemizde bir arkadaşımız icra belgeleriyle yaşadığı sıkıntılardan bahsetmişti ama ondan da bir ses çıkmamıştı. Çalışma saatlerinin 9 saat olduğunu ve buna rağmen çok az kişiyle çalıştıklarını belirten çalışan, “İşe alımı durdurduğu için kimse iş bulamıyor.söz konusu.

Devletin verdiği emeklilik hakkının da bloke edildiğini öne süren işçi, ” ‘İstifa edebilirsin ama seni geri alamayız’dediler” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu