Haber

Çiğli Belediyesi Öğretmenler Günü’nü Çifte Açılışla Kutladı

Çiğli Belediyesi, yenileme çalışmalarını tamamladığı parklara eski Ulusal Eğitim Bakanlarından Mustafa Necati Beyefendi ve ressam-yazar Fikret Otyam’ın isimlerini verdi. Öğretmenler Günü’nde düzenlenen İsim Verme Merasiminde konuşan Lider Utku Gümrükçü, “Atamızın açtığı çağdaş ve bilimsel eğitim yolundan asla dönmeyeceğiz” dedi.

Başkan Utku Gümrükçü öncülüğünde kaliteli toplumsal alanlar yaratmak ve kentin yeşil alan kapasitesini artırmak için çalışmalarını sürdüren Çiğli Belediyesi, yenileme çalışmalarını tamamladığı iki yeni parkı 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde düzenlediği İsim Verme Merasimi ile hizmete açtı. Merasime Yeni Jenerasyon Köy Enstitüleri Genel Lideri Prof. Dr. Ethem Hisli, Mustafa Necati Bey’in yeğeni gazeteci muharrir İsmail Uğural, öğretmenler, meclis üyeleri, muhtarlar, dernekler, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri, Çiğli Kent Kurulu üyeleri ve vatandaşlar iştirak gösterdi. Ataşehir Mahallesi’nde yer alan parklara Cumhuriyet periyodu Ulusal Eğitim Bakanlarından Mustafa Necati Beyefendi ve ressam-yazar Fikret Otyam’ın isimleri verildi.

Başkan Gümrükçü: “Değerlerimizi yaşatacağız”

İsim verme merasiminde konuşan Lider Utku Gümrükçü, “Öğretmenler toplumların öncüleridir. Öğretmenler, Cumhuriyetimizin kurtuluşunda ve kuruluşunda olduğu üzere bugünde toplumumuzu bilgilendirmek ve geliştirmek için canla başla uğraş etmektedirler. 24 Kasım’ı Çiğli’de açılışlarla taçlandırmak istedik. Seksenin üzerinde yeni ve yenilediğimiz park var. Pandemi münasebetiyle açılışları biraz gecikti. Vatandaşlarımızın sıklıkla kullanacağı bu ömür alanlarını dünden bugüne milletimize hizmet etmiş kıymetli isimlerle yaşatacağız. Ataşehir Mahallemizde üretimini tamamladığımız bu iki parka İzmir’in yetiştirdiği değerli devlet adamlarından Kuva-i Milliyeci ve aydınlanmacı Mustafa Necati ile kitapları, fotoğrafları ve makaleleriyle edebiyatımıza değerli katkılar vermiş Fikret Otyam’ın ismini verdik. Mustafa Kemal’in gençleri ve yoldaşları olarak çağdaş ve bilimsel eğitim yolundan yürümeye devam edeceğiz” sözlerini kullandı.

Gümrükçü’den “Kemal amcaya” teşekkür

Başkan Gümrükçü, Mustafa Necati Beyefendi Parkı’nın üretimine başlandığı günden bu yana parkın bakım işleriyle istekli olarak ilgilenen mahalle sakini Kemal Biçer’e iştirakçiler huzurunda teşekkür etti. Gümrükçü, “Yaklaşık bir buçuk yıl önce belediye olarak ‘Gönüllü Parkçılar’ içerikli bir duyuru yaptık. Görevli personellerimizin yanı sıra mahalle sakinlerinin de parklara sahip çıkmasını istedik. Bu anlamda bir dayanışma çağrısında bulunduk. Sağ olsun Kemal Amca da ilk günden bugüne bizlerle birlikte emek verdi. Huzurlarınızda kendisine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Prof. Dr. Ethem Hisli: “Mustafa Necati çağdaş eğitimin öncülerinden”

Açılışa katılan Yeni Nesil Köy Enstitüleri Genel Lideri Prof. Dr. Ethem Hisli, “Tüm çocukların eğitime ulaşması için çaba eden bir derneğiz. Bu doğrultuda ülkemizin birçok noktasında faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bu çalışmalarımızın yanı sıra eğitim sistemimizin mevcut önemli sıkıntılarını tahlile kavuşturmak için de emek harcıyoruz. 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde Çiğli’de düzenlenen bu manalı merasimde yer almaktan ötürü memnunum. Açılışını yaptığımız parka ismi verilen Mustafa Necati, çağdaş ve bilimsel eğitim sistemimizin kurucularındandır. Batı dünyasındaki çağdaş eğitim tekniklerinin ülkemize uyarlanması konusunda sayısız yönetmelik ve kanun hazırlamıştır. Atatürk’le bu uğurda uğraş arkadaşlığı yapmıştır. Eğitime ve eğitimciye verdiği bedelden ötürü Çiğli Belediyesi’ne ve Liderimiz Utku Gümrükçü’ye teşekkür ediyorum” dedi.

İsmail Uğural: “İzmir’in yetiştirdiği önemli bir devlet adamı”

Açılışta Mustafa Necati Beyin ailesi ismine yer alan gazeteci muharrir İsmail Uğural, “Mustafa Necati İzmir’in yetiştirdiği birinci büyük devlet adamıdır. Devletin çeşitli kademelerinde milletimizin gelişimi için çaba etmiştir. Mustafa Necati’nin başarılı hizmetlerini gören Atatürk, ‘Göreceksiniz Mustafa Necati çok daha başarılı hizmetlere imza atacaktır’ sözleriyle ona olan inancını belirtmiştir. İsminin Çiğli’de yaşatılacak olması biz ailesi açısından çok değerli bir davranış. Liderimiz Sayın Utku Gümrükçü’ye gösterdiği kadirşinaslık için müteşekkiriz” tabirlerini kullandı.

Nesrin Erdoğan: “Parkın ötesinde kaliteli yaşam alanları”

Açılışı yapılan parkların mahalle sakinlerine kaliteli toplumsal alanlar sunacağını belirten Ataşehir Mahalle Muhtarı Nesrin Erdoğan, “Sunduğu sosyal olanaklar ile böylesi değerli iki parkı mahallemize kazandıran Belediye Başkanımız Sayın Utku Gümrükçü’ye teşekkür ediyorum. Açılışını yaptığımız parklara Öğretmenler Günü’nünde Atatürk’ün mesai arkadaşının ve edebiyatımızın usta yazarlarından birinin isminin verilmesinden dolayı onur duyuyoruz. Çocuklarımız bu güzel parklarda vakit geçirirken eğitimin öneminin de bilincine varacaklar” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu