Teknoloji

Farklı Dillerin Farklı Hızları Var mı?

Dil, insanı diğer canlılardan ayıran en değerli özelliklerden biridir. Tarih içinde coğrafya ve kültürün değişimi, gelişimi ve etkileşimi ile zaman içinde. farklı dillerortaya çıktı.

Bazı dillerin birbiriyle benzerlikleri olsa da elbette hepsi birbirinden çok farklıdır. kültür, gelenek ve miras içerir. Sizce diller arasındaki farklardan biri de konuşma biçimleri olabilir mi?

Öncelikle bir dilin hızlı olup olmadığını nasıl anlarız?

Dillerin yüzünü hesaplamak adeta bir araba hızı hesaplamak üzere, değişen tek şey “yol” yerine “hece” koymaktır. Daha fazla kafa karıştırmadan açıklayalım:

Dilbilimciler, bir dilin ne kadar hızlı olduğunu hesaplamak için önce kelimeleri hecelere ayırırlar. Sonra bölünen bu heceler her saniye Bakın kaç kez kullanıldılar. Yani bir saniyede kullanılan hece sayısı o dilin çehresini ortaya koyar.

Gelelim asıl sorumuza dillerin yüzleri birbirinden farklı mıdır?

Evet! Saniyedeki diller hece sayısı göre farklılık gösterir. Bazı diller diğerlerinden daha fazla heceye sahiptir, yani bu diller “daha hızlıdır”. Örneğin saniyede 9 heceyi aşan İtalyanlar dili en hızlı konuşanlar arasındadır.

Bu cevap yeni bir soruyu gündeme getiriyor. Diğerlerine göre “hızlı” sayılabilecek diller kısa bir zaman içindeDaha fazla bilgi verebilir misiniz?

Hızlı konuşulan dillerde bilgi aktarımlarının sayısı değişebilir mi?

Daha basit bir şekilde ifade etmek gerekirse, aynı sorunBir İtalyan ya da bir Türk anlatsa daha hızlı anlatması mümkün mü?

Hayır! Bu konuda çalışan araştırmacılar, her dil içindijital teknolojilerin iletim hızını ölçmek için kullanılan “bit” bilgi iletimini hesapladı.

Diller saniyede 39.15 bit hızında bilgi iletir!

Araştırmanın bulgularına göre; Yalnızca 643 heceli Japonca’da hece başına 5 bit, 7.000 heceli İngilizce’de hece başına 7 bitin biraz üzerinde bilgi yoğunluğuna vardı. Öte yandan Türkçenin hece başına 5,5 bitlik bilgi taşıdığı ortaya çıktı.

Araştırmaya dahil edilen dillerin hızları birbirinden çok farklıydı ancak saniyede iletilen bilgiler hızla neredeyse aynıydı. Sonuç olarak, dilin yüzü ne olursa olsun tüm dillerin ortalama hızıSaniyede 39.15 bitlik bir bilgi aktarım hızına sahiptir.

Diller nasıl oluyor da bilgi kodlamaları farklı iken aynı bilgiyi iletiyor?

Evrimci dilbilimci François Pellegrino, bilginin diller aracılığıyla iletilmesiyle ilgilenir. net bir cevabaHenüz ulaşılmadığını belirtmekle birlikte varsayımları şu şekildedir:

“Biyolojimizin, beynimizin ne kadar bilgi algılayabileceği veya üretebileceği konusunda sınırları olabilir.”

Sinirbilimci De Boer, Pellegrino’nun görüşüne katılıyor ancak şunu ekliyor:

“Beynimizin sınırlarının olduğu doğrudur. Ancak bu sınırlar, konuşmayı dinlerken bilgiyi işleme hızımızla değil, düşüncelerimizle ilgilidir. bir araya getirmekhızıyla sınırlıdır.”

  • Kaynaklar:Bilim, Atlantik, Babbel, Bağımsız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu