Haber

Filistin, İsrail’in Nablus Baskınına İlişkin Güvenlik Konseyi Toplantısı Talep Edecek

RAMALLAH, 23 Şubat (Xinhua) — Filistin, Çarşamba günü Batı Şeria’nın kuzeyindeki Nablus kentinde İsrail askerlerinin düzenlediği bir baskında 10 Filistinlinin öldürülmesinin ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden acil toplantı talebinde bulunacak.

Filistin resmi haber ajansında yer alan haberde, Filistin’in ülke topraklarındaki halk için uluslararası koruma talep edeceği ve “İsrail’in işgalci güçlerinin Nablus’ta gerçekleştirdiği katliamı” kınayacağı belirtildi.

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el Maliki ise yaptığı basın açıklamasında Filistin Yönetimi’nin Arap Ligi’nden delegeler düzeyinde acil toplantı talebinde bulunduğunu söyledi.

Maliki, Filistin Yönetimi’nin İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan da acil toplantı talebinde bulunduğunu belirterek, “Görüşmelerin İsrail askerlerinin Nablus’ta yaptıklarını kitlesel ve bireysel olarak kınamasını sağlamayı amaçladığını” sözlerine ekledi.

İsrail’in Çarşamba günü Nablus’ta düzenlediği dört saatlik askeri operasyonda İsrail askerleri 10 Filistinliyi öldürdü, 102 kişiyi de yaraladı. Yaralılardan 6’sının durumunun ağır olduğu bildirildi.

Uluslararası Kızıl Haç Komitesi, Nablus’ta meydana gelen olaylarla ilgili “ciddi endişesini” dile getirdi.

kosk-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu