Ekonomi

Gazze’de ölü sayısı 11 bine yaklaştı; 27 bin kişi yaralandı

Filistin Sağlık Bakanlığı’nın Gazze Sözcüsü Eşref El Kudra, düzenlediği basın toplantısında İsrail’in devam eden saldırıları nedeniyle yaşanan can kaybı ve insani krizin boyutu hakkında bilgi verdi.

İsrail’in son 24 saatte 241 kişiyi daha öldürdüğünü belirten Kudra, Gazze Şeridi’nde 7 Ekim’den bu yana ölenlerin sayısının 4 bin 324’ü çocuk, 2 bin 823’ü kadın olmak üzere 10 bin 569’a çıktığını belirtti.

İsrail ordusunun saldırılarında 26 bin 475 kişinin yaralandığını belirten Kudra, İsrail’in Gazze Şeridi’nde sağlık çalışanlarına yönelik saldırılarının arttığını ifade etti.

‘Ölümlerin yarısı güneyden’

Kudra, son 24 saatte ölenlerin yüzde 49’unun Gazze Şeridi’nin güney bölgelerinden geldiğinin altını çizdi. İsrail güney bölgelerinin daha güvenilir olduğunu iddia ediyor.

İsrail’in saldırılarında şu ana kadar 193 sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini, 45 ambulansın kullanılamaz hale geldiğini belirten Kudra, İsrail’in şu ana kadar 120 sağlık tesisini hedef aldığını kaydetti.

Jeneratörler yalnızca kritik parçalarda

Hastanelerdeki acil servislerin yanı sıra yoğun bakım ve ameliyathanelere de jeneratörlerle elektrik sağlamaya çalıştıklarını belirten Kudra, “İsrail’in hastanelere yönelik işgal tehdidi artarak devam ediyor. İsrail’in tahliyesi talebini ısrarla sürdürerek. Rantisi Çocuk Hastanesi, yerinden edilmiş binlerce hastanın ve yaralının hayatını tehlikeye atıyor.” dövüyor.” dedi.

İsrail tehditlerini önlemek için Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi’ne hastanelerde varlık gösterme çağrısında bulunan Kudra, tıbbi malzeme ve yakıt girişi için Gazze Şeridi’ne acil bir insani koridorun açılmasını talep etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu