Haber

İzmir’de “Tarımda Büyük Dönüşüm” toplantısı

Turkuvaz Medya Kümesi ve Yeni Asır gazetesi iş birliğinde, tarımın geleceğine ışık tutmak amacıyla İzmir Ticaret Odası’nda (İZTO) “Tarımda Büyük Dönüşüm” toplantısı düzenlendi.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, sanayi, ticaret, turizm ve tarım alanlarında büyük potansiyele sahip olan İzmir’in tarımsal üretimde 4. sırada yer aldığını kaydetti.

Kapasitenin daha iyi ve verimli hale getirilmesi için yapılacak çok iş olduğunu, bu tür çalışmaların tarımda izlenecek yol haritasının belirlenmesine katkı sağladığını belirten Köşger, “İzmir’in değerini bilmemiz gerekiyor. Bu nadide cevheri işlememiz lazım. İzmir’i güzelleştirmek için İzmir her anlamda hak ettiği yeri bulacaktır.” dedi.

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Lideri Mahmut Özgener, İzmir’in tarımsal potansiyelinin artırılmasına yönelik birçok projeyi etkin bir şekilde hayata geçirdiklerini belirtti.

Tarıma dayalı sanayinin gelişmesini sağlamak ve tarım ürünleri ihracatının artırılması hedefiyle çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Özgener, tarım departmanı ile teknolojiyi buluşturmak için takviyeler de sağladıklarını hatırlattı.

Yeni Asır Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ercan Demir de görüşmede tarımın geleceğine dair değerli bahislerin masaya yatırılacağını belirtti.

Toplantıda Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak “İklim Değişikliğiyle Yüzleşmek” konulu sunum yaptı.

Gıda sorunu bir ulusal güvenlik sorunudur.

Toplantı kapsamında resmi kurum, üniversite, iş dünyası, kooperatif ve birlik temsilcilerinin katılımıyla “Sürdürülebilir Tarım” ve “Dijital Tarım” başlıklı paneller gerçekleştirildi.

Dijital Tarım konulu panelin moderatörlüğünü yapan Tarım ve Orman Bakanlığı Danışmanı Ejder Oruç, tarımda dijitalleşme süreci ile üretimi artırmayı hedeflediklerini kaydetti.

Tarımı bir bütünlük içinde yönetmek istediklerinin altını çizen Oruç, “Tarım ve ormancılık sektörlerine ayrı bir vizyon katma imkanı ortaya çıktı. İliklerimize kadar hissettiğimiz iklim değişikliği, salgın hastalıkların yol açtığı sorunlar, tarımın stratejik durumunu stratejik hale getirdi. tarım ve gıda daha önemli.” dedi.

Arz güvenliğini merkeze alan tarımda yeni bir dönemin başladığını belirten Oruç, gıda sorununu bir milli güvenlik sorunu olarak gördüklerini söyledi.

Oruç, çiftçinin güçlendirilmesini ön planda tutan bir yaklaşım belirlediklerini, sözleşmeli tarımı, kadın ve gençlerin üretime katılımını destekleyen politikalara yöneldiklerini sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu