Haber

Kahramanmaraş’ta orta hasarlı binaların güçlendirilmesine izin verilmedi

DEVA Partisi Kahramanmaraş Milletvekili İrfan Karatutlu, “Depremin üzerinden 9 ay geçmesine rağmen Kahramanmaraş’ta orta hasarlı herhangi bir binanın güçlendirilmesine izin verilmedi.” söz konusu.

Karatutlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, hasarlı binanın fotoğrafının bulunduğu ve “Binalar orta hasarlı, vatandaşlar ağır hasarlı” yazılı tabelayı kürsüye bıraktı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin bölgede yarattığı aksaklıklara dikkat çeken Karatutlu, 9 aydır deprem bölgesinde uyum eksikliği ve kamuoyunu bilgilendirme ve idari zayıflık yaşandığını savundu.

Karatutlu, “Depremle ilgili işlerin tek elden yönetilmesi gerekirken vatandaşlar çeşitli kurumlar arasında dolaştırılıyor.” dedi.

Kahramanmaraş’ta orta hasarlı binaların güçlendirilmesinde sıkıntı yaşandığını ifade eden Karatutlu, “Depremin üzerinden 9 ay geçmesine rağmen Kahramanmaraş’ta orta hasarlı binaların güçlendirilmesine izin verilmedi. İstemedikleri belgeleri istiyorlar. Orta hasarlı binaların güçlendirilmesi için deprem bölgesindeki binaları inşa eden müteahhit firmadan, vatandaşlar hasar tespit talebinde bulunuyor.” “Yetkili gruplar tarafından tekrar yapılmasını istiyorlar. Hasar tespit ve itiraz için verdikleri süreyi de kısıtladılar. Bu depremin Türkiye’nin en büyük depremi olduğunu söylediler. Ama sürelerini kısaltıp uzatmayarak hasarı daha da artırdılar. Bu depremden dolayı vatandaşlarımız mağdur oldu.” dedi.

Vatandaşların enkaz altında kalan mülkleri için herhangi bir çalışma yapılmadığını belirten Karatutlu, “Öte yandan düzensiz ve önlem alınmadan yapılan yıkımlar şehri aylardır toz ve duman içinde bırakarak, vatandaşlar için sağlık sorunlarına yol açtı. çok kişi var. Kahramanmaraş’ta en sık yaşanan sorun sağlık hizmetlerinde.” Şeklinde konuştu.

hacilar-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu