Ekonomi

Kakao fiyatları arz endişeleriyle 10.000 doları aştı

Çikolata endüstrisi derinleşen bir arz kriziyle boğuşurken, kakao fiyatları metrik ton başına 10.000 $ sınırını aştı. En büyük kakao üreticisi olan Fildişi Sahili’nin Haziran ayı ihracatını durdurması ve önümüzdeki sezon için vadeli satışları durdurmasıyla durum daha da kötüleşti. Bu durum, ikinci en büyük kakao üreticisi Gana’nın 350.000 tona varan fasulye teslimatını yetersiz mahsul nedeniyle gelecek sezona erteleyebileceğine dair haberlerin ardından geldi.

Kakao fiyatı bu yıl iki kattan fazla artarak önemli bir yükseliş gösterdi ve şu anda birçok metalden daha pahalı. ICE borsasında Eylül ayı New York kakao vadeli işlemleri son altı haftanın en yüksek seviyesi olan ton başına 10.308 dolara ulaştı ve %2,6 artışla ton başına 10.110 dolardan kapandı.

Bir tüccara göre, Fildişi Sahili ve Gana’da bir önceki yıla göre %30 daha düşük olan mahsul miktarları “büyük bir sorun” teşkil ediyor. Piyasa, talebi karşılamak için yakın vadeli fasulye sıkıntısıyla karşı karşıya ve açığın nasıl telafi edileceği konusunda belirsizlik var.

Fildişi Sahili, çekirdekleri tükenmekte olan yerel işleyicilere yeterli stok sağlamak amacıyla Haziran ayı için kakao alımlarını ve ihracatını askıya aldı. Bu yasak Haziran ayının ötesine uzanabilir ve Cargill, Barry Callebaut, CEMOI ve Olam gibi çok uluslu şirketleri etkileyebilir. Fildişi Sahili’nden teslimat bekleyen Avrupalı fabrikaların alternatif kaynaklar araması gerekebilir.

Ayrıca Fildişi Sahili, üretim tahminlerinin netleşmesini beklerken, bir önceki yıla göre %35 daha az olan 940.000 metrik tonluk gelecek sezon mahsulünün vadeli satışlarını durdurdu. Ülke, 2023/24 Ekim-Mart ana mahsulünü aşırı satarak 150.000 ton fasulye için yapılan sözleşmelerin mevcut orta mahsule devredilmesine neden oldu.

Gana da, belirsiz mahsul görünümü nedeniyle 350.000 ton fasulyeyi ileriye kaydırmayı düşündüğü için vadeli satışlarda zorluklarla karşılaşıyor. Gana 2024/25 sezonu için sadece 100.000 tonluk vadeli satış yaptı. Ülke genellikle 750.000-850.000 tona denk gelen mahsulünün yaklaşık %80’ini bir yıl önceden satıyor. Ancak bu sezonki rekoltenin 500.000 tonu aşması beklenmiyor ve gelecek sezonda da kayda değer bir gelişme olmayabileceğine dair endişeler var.

StoneX analisti Vladimir Zientek, Brezilya ve Ekvator gibi Afrika dışındaki ülkelerden gelen yeni kakao üretiminin pazara girmesinin yıllar alacağını belirtti. Zientek, piyasanın şu anda ciddi bir çekirdek sıkıntısı yaşadığını ve durumun yakın zamanda düzelmesinin mümkün olmadığını vurguladı.

Diğer yumuşak emtialarda da fiyat artışları yaşandı. Temmuz ayı ham şekeri %2,6 artışla pound başına 19,59 sente, Ağustos ayı beyaz şekeri ise %2,3 artışla ton başına 567,40 dolara yükseldi. Kahve fiyatları değişkenlik gösterirken, Eylül ayı robusta kahvesi hafif bir artışla ton başına 4.093 dolardan kapanırken, Eylül ayı arabica kahvesi %0,6 artışla pound başına 2,2625 dolara ulaştı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu