Ekonomi

Kuroda’nın son toplantısında BOJ politikasında değişiklik beklenmiyor

Japonya Merkez Bankası (BoJ) Lideri Haruhiko Kuroda’nın görev süresi dolmadan başkanlık edeceği son toplantısında faiz oranlarında değişiklik beklenmiyor.

BOJ’un iki günlük toplantısı bugün başladı ve sonuçlar yarın açıklanacak.

Analistlerin büyük çoğunluğu siyasette bir değişiklik beklemezken, bazı analistler temkinli olunması konusunda uyarıda bulunuyor. Piyasalar, Kuroda’nın finansal piyasaları etkileyebilecek sürpriz bir çıkış yapmasını temkinli bir şekilde bekliyor.

Goldman SachsVe BNP Paribas BoJ’nin getiri eğrisi denetim programını düzenleme veya rafa kaldırma olasılığına işaret ediyorlar. Bununla ilgili olarak, 10 yıllık getiri aralığının genişlemesine rağmen tahvil piyasasının işleyişinde bir iyileşme olmadığını göstermektedirler. Ancak büyük bir çoğunluk yarınki toplantıda getiri eğrisindeki değişimi izleme tarafında görüş geleceğini düşünüyor.

Cumhurbaşkanlığı adayı Ueda, Şubat ayı sonunda yaptığı açıklamada, ” 10 yıllık bir tahvilden daha kısa vadeli bir tahvile geçiş, verim eğrisi kontrolünde bir değişiklik gerektiğinde bir seçenektir, ancak başka birçok seçeneğimiz var.“değerlendirmişti.

Kuroda’nın böyle bir hamlesi, önceki BOJ liderlerinin sürdürdüğü bir geleneği de sona erdirebilir. Kuroda’dan önceki dört lider de son toplantılarında politikalarını değiştirmedi.

BOJ en son Ocak 2016’da bugün yüzde 0.0-0.10 olan faiz oranını yüzde -0.10’a indirmişti.

Japonya Merkez Bankası (BoJ) Lideri Haruhiko Kuroda’nın görev süresi 8 Nisan’da sona eriyor. Japonya parlamentosunun alt kanadı bugün BOJ’un yeni lideri olarak Kazuo Ueda’yı onayladı. Üst kanat için de yarın oylama yapılacak.

-Foreks Haber Merkezi-

haberhavza.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu