Ekonomi

Ocak ayında Batı Akdeniz’in ihracat şampiyonu domates, biber ve salatalık oldu

Antalya, Isparta ve Burdur’un da aralarında bulunduğu Batı Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nin (BAİB) ocak ayı ihracat gelirinin dörtte biri serada yetiştirilen domates, biber ve salatalık-kornişon satışından elde edildi.

Batı Akdeniz İhracatçı Birlikleri (BAİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, birliğin ocak ayı ihracatına ilişkin açıklamalarda bulundu.

OCAK AYINDA TOPLAM İHRACAT 217 MİLYON DOLARIN ÜZERİNDE

Birlikten ocak ayında 217,9 milyon dolarlık ihracat yapıldığını belirten Çavuşoğlu, bunun yaklaşık 83 milyon dolarının yaş meyve sebzeden oluştuğunu söyledi.

Ocak ayında yaş meyve sebze segmentinde en fazla ihracatın domates, biber ve salatalık-kornişon ürünlerinde yapıldığını anlatan Çavuşoğlu, bu 3 ürünün yaş meyve sebze ihracatının yüzde 68’ini oluşturduğunu belirtti.

DOMATES, BİBER VE HATALIK İHRACATI TOPLAM İHRACATIN DÖRTTE BİRİNİ OLUŞTURDU

Genel ihracatta domates, biber ve salatalığın önemli bir yer tuttuğuna işaret eden Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Batı Akdeniz’den yapılan her 4 dolarlık ihracatın 1 doları, bir kısmı Antalya’nın verimli topraklarındaki seralarda yetişen 3 üründen geldi. 56,2 milyon doları ise domates, biber ve salatalık-kornişon ihracatından geldi. En çok ihraç edilen sebzelerdir.

DOMATES VE BİBERİN EN BÜYÜK ALICILARI UKRAYNA VE ALMANYA’DIR

Ocak ayında biberin 39 ülkeye, domatesin ise 37 ülkeye ihraç edildiğini belirten Çavuşoğlu, sözlerini şu ifadelerle tamamladı:

“Domateste en büyük pazarımız Ukrayna. Ukrayna’ya domates ihracatımız geçen yılın ocak ayına göre yüzde 20 artarak 4,5 milyon dolara ulaştı. En fazla biber ihracatı yaptığımız ülke ise yüzde 21 artışla 4,5 milyon dolarla Almanya oldu. ” “Ocak rakamları geçen yılın aynı dönemine göre artıyor. Bu da şube temsilcilerimize geleceğe dair umut veriyor.”

(EKONOMİK HİZMET)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu