Ekonomi

Rus bankaları tartışmalı Ukrayna topraklarına girmeye hazırlanıyor

Rusya’nın önde gelen bankacılık kuruluşlarından Sberbank ve VTB, 2022 yılında Moskova’nın hak iddia ettiği Ukrayna bölgelerinde şube açmayı planladıklarını açıkladı. Söz konusu bölgeler arasında Donetsk, Luhansk, Kherson ve Zaporizhzhia yer alıyor; bu bölgeler Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna ve diğer pek çok ülkenin gayrimeşru olarak nitelendirdiği referandumların ardından ilhak ettiğini ilan ettiği bölgeler.

Bu dört bölge üzerinde sadece kısmi kontrole sahip olmasına rağmen Rusya finansal entegrasyon çabalarına devam ediyor. Bir başka devlet kuruluşu olan Promsvyazbank, devlet çalışanlarına ve savunma sektörüne uygun fiyatlı kredi ve bankacılık hizmetleri sunmayı amaçlayan şubeler açarak süreci başlattı bile.

Sberbank CEO’su German Gref, Salı günü Rusya parlamentosunun üst kanadına yaptığı açıklamada, bankanın önümüzdeki bir buçuk ay içinde bu tartışmalı bölgelerde ilk 16 şubesini açmayı planladığını bildirdi. Gref bu hamlenin stratejik önemini vurgulayarak “Böylece tüm ülke topraklarında var olacağız” dedi.

Benzer şekilde VTB de bölgedeki ayak izini genişletmeye hazırlanıyor. CEO Andrei Kostin Salı günü yaptığı açıklamada bankanın Temmuz ayında Luhansk’ta iki ofis açacağını ve yıl sonuna kadar Donetsk ve Donetsk bölgesindeki önemli bir liman kenti olan Mariupol’daki müşterilere hizmet vermeye başlamayı beklediğini doğruladı. VTB’nin genişlemesi perakende müşterileri ve küçük ve orta ölçekli işletmeleri hedefliyor.

Ukrayna’nın tartışmalı bölgelerine yönelik bu bankacılık açılımı, uluslararası toplumun yaygın eleştirilerine ve ilhakı tanımamasına rağmen, Rusya’nın bu bölgeler üzerindeki iddiasını pekiştirmeye yönelik daha geniş stratejisinin bir parçası.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu