Haber

TDP Genel Başkanı Sarıgül: “Gölcük depremi felaketti ama bu deprem felaketti”

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Kahramanmaraş’taki depremin bir felaket olduğunu belirterek, “Gölcük depremi bir felaketti ama bu deprem bir felaketti” dedi.

TDP Genel Başkanı Sarıgül, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından Ankara’ya gelerek parti genel merkezinde yaşanan faciayla ilgili açıklamalarda bulundu. Toplumsal dayanışma, birlik ve beraberliğin önemine dikkat çeken Sarıgül, deprem sonrası alınan kararları değerlendirdi.

“O deprem gerçekten bir felaketti ama bu deprem bir felaket”

TDP Genel Başkanı Sarıgül, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremin 1999 Gölcük depreminden daha büyük hasara yol açtığını belirterek, “Yüreğimiz bu kadar acıya gerçekten dayanmıyor. Oraları gitmeyen, orayı görmeyen, orada yaşamayan, kolay kolay anlayan yok. 1999 depremindeydim.Ben o bölgede Yalova, Düzce, Sakarya ve Kocaeli’de görev yapan bir arkadaşım. O deprem gerçekten bir felaketti ama bu deprem bir felaket, gerçekten büyük bir felaket” dedi.

“Deprem ve Doğal Afetler Bakanlığı acilen kurulmalı”

Parti olarak kuruldukları tarihten itibaren Deprem ve Doğal Afetler Bakanlığı’nın kurulması gerektiğini belirten Sarıgül, şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye Değişim Partisi olarak kurulduğumuz günden itibaren iki yıldır Deprem ve Doğal Afetler Bakanlığı kurulsun diyoruz. Türkiye sarsıntı bölgesinde. Türkiye özellikle afet bölgesinde. Bugün bir an önce bir Beyin sarsıntısı ve Doğal Afetler Bakanlığı kurulmasını diliyor ve iki yıldır bunu söylüyoruz. “Yaşadığımız her depremden sonra deprem kendini hatırlatır diyerek bu teklifimizi yineledik. Her bölgenin farklı özellikleri vardır. Afet merkezden yönetilir. Bu bakanlık yerel olarak örgütlenmeli ve çok güçlü bir bütçeye sahip olmalıdır.”

“Yapılması gereken ilk şey, hayatı olabildiğince normale döndürmek için birlikte çalışmaktır”

Sarıgül açıklamalarını şöyle tamamladı:

“Birincisi, hayatı olabildiğince normale döndürmek için birlikte çalışmak. Günlük ihtiyaçlarını karşılamalı, kış kuralları çerçevesinde barınmalarını sağlamalı ve ardından kalıcı yerleşime geçmeliyiz. Esnafımıza, sanayicimize, tüccar ve çiftçimize takviye verin çarşı ve çarşı açık ve şartlar sağlansın tekrar dönsün enkazdan çıkarılan refakatsiz çocuklar var bu çocuklara sahip çıkmalıyız halk Bu konuda aydınlatılmalı ve çocuklarımızın güvende olduğuna dair kamuoyu vicdanı rahatlatılmalıdır.” – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu