Haber

Yorgun olan Sakar Meke kuşu, Bolu’da dinlendirilerek tekrar doğaya bırakıldı.

Yorgun olan Sakar Meke kuşu, Bolu’da dinlendirilerek tekrar doğaya bırakıldı.

BOLU – Bolu’da vatandaşların uçmakta zorluk çektiği sakar meke kuşu, Doğa Savunma ve Milli Parklar Bolu Şube Müdürlüğü tarafından koruma altına alındı. Sağlık kontrollerinin yapıldığı göçmen kuş, dinlendirilerek tekrar doğaya bırakıldı.

Edinilen bilgiye göre, Bolu Organize Sanayi Bölgesi’nde uçmakta güçlük çeken bir kuş vatandaşlar tarafından görüldü. Kuşun yanına giderek uçamayacağını anlayan vatandaşlar durumu Bolu Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’ne bildirdi. Organize Sanayi Bölgesi’ne gelen ekipler, uçmakta zorluk çeken kuşun genellikle kış aylarını geçirmek için Bolu’ya gelen hantal bir makine olduğunu belirledi.

“Korumalı bir kutuya konulmalı”

Göçmen kuşların insanlara bulaşabilecek zoonotik hastalıkları taşıyabildiğini vurgulayan Bolu Doğa Savunma ve Milli Parklar Şubesi’nden Dr. Adem Turan, “Genellikle kış aylarını geçirmek için ilimize gelen Sakar Meke alnı hariç siyah renkli olup alnındaki beyaz nokta ile diğer kuşlardan ayırt edilebilmektedir. Bu tür hayvanlar bulunursa mutlaka sahiplendirilmeleri gerekmektedir. insanlardan ve insan hareketlerinden uzak, korumalı bir kutuda saklanmalıdır.”

incirliova-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu