Ekonomi

Atatürk’ün terzisi Hollywood yıldızları için smokin dikiyor

Fatma KAYTEZ

Smokin denilince akla gelen adres olan Kordonciyan ailesinin 4. kuşak temsilcisi Levon Kordonciyan, Cumhuriyet Terzilik Müzesi ve yapacakları Yüzyılın En Şık Başkanı Sergisi gelirlerini bağışlayacaklarını açıkladı. bu yıl depremzedeler için organize ediyoruz.

Kordonciyan, 200’den fazla koleksiyondan oluşan Cumhuriyet Terzilik Müzesi’nin 29 Ekim’de, 18 parça giysinin yer aldığı Yüzyılın En Stil Sahibi Sergisi’nin ise 10 Kasım’da ziyarete açılmasının planlandığını kaydetti. bu yıl müze ve stantların her yıl farklı mekanlarda düzenlendiğini söyledi. Şu anda yerin net olmadığını, müzakerelerin devam ettiğini kaydetti. Kordonciyan, “Müze ve sergi gelirlerini tiyatro sponsoru olarak değerlendiriyoruz. Ancak bu yıl geliri depremzedelere bağışlayacağız.”

Altın Makas lakaplı Levon Kordonciyan ile asırlık markanın yolculuğunu ve planlarını konuştuk.

Kordonciyan Simokin’in kuruluş hikayesinden kısaca bahseder misiniz?

Mustafa Kemal Atatürk, giyim devriminden önce 6 terzi seçer ve onları Paris’e gönderir. Bu kişiler Türkiye Cumhuriyeti’nin modern kıyafetleri içinde eğitim almaktadırlar. Birinci nesil büyük büyükbabamız Levon Kordonciyan da bu terzilerdendir. EJ Malle Academy’de 7 yıllık eğitimini tamamlayan birinci kuşak Levon Kordonciyan, İstanbul’a dönüyor. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere o dönemin milletvekillerine, bürokratlarına ve iş adamlarına smokin ve takım elbise dikmeye başlar. Bu arada minnet borcunu ödemek için Anadolu insanını giydirecek terzilere bedel sormadan eğitim verir. İkinci kuşak dedem Leons Kordonciyan ve üçüncü kuşak babam İskender Kordonciyan da terzilik mesleğini sürdürdüler.

Dördüncü kuşak olarak çalışmaya başladığınızda markanız nasıl değişti?

Terziliğin yanı sıra smokin, redingot, bonjur, jaketatay ve frak kiralama işine de başladım. Bu kıyafetleri Türkiye’deki insanlara da sevdirmeyi başardım. Dijital ortamda siteler kurarak dünyaya açılmayı başardım. 2009 yılında e-ticarette başarı ödülü aldım.

Adın Altın Makas. Bu lakap nereden geliyor?

150 yıllık terzilik mesleğimizde; Dört kuşaktır kusursuz yolumuzdan şaşmadan, insanları üzmeden bugünlere geldik. Atölyemizi ziyaret eden müşterilerimiz “Altın Makas lakabını hak ediyorsunuz” dediler. “Altın Makas”ı markalaştırmaya karar verdik.

Bayrağı sizden devralacak yeni bir nesil mi geliyor?

Kızım Nora, bebekliğinden beri bizden aldığı güçle büyüyor. Bugün, tasarımlarıma neler katabilirim diye emeğini harcıyor.

Şile kumaşından smokin de dikti

Kordonciyon Simokin’in ilkinden bahseder misiniz?

Kordonciyan Smokin’in en değerli prensibi ziyaretçilerine karşı dürüst olmaktır. Yenilikçi bir insanım ve çağdaş bir terziyim. Bir kot smokin tasarladım. Şile kumaşımızı tanıtmak için yurt dışından gelen ziyaretçilerime Şile kumaşından smokin diktim.

Cumhuriyet Terzilik Müzesi’nden ve düzenlediğiniz Yüzyılın En Şık Önderi sergisinden bahseder misiniz?

Yirmi yıl önce yaptığım televizyon ve gazete röportajlarından sonra insanlar beni buldu ve dedemin diktiği elbiseleri bize emanet ettiler. Bu kıyafetleri en iyi siz koruyabilirsiniz dediler. Dedelerimden kalan dikiş malzemelerini birleştirip Cumhuriyet Terzilik Müzesi’ni oluşturdum. Daha sonra Ceddi’mizin giydiği kıyafetleri o dönemin kumaşlarıyla tandem dikerek “Yüzyılın En Tarz Lideri” isimli standımı oluşturdum. 18 parça giysimizi her yıl farklı mekanlarda sergiliyoruz. Tiyatro sponsorları olarak Cumhuriyet Terzileri Müzesi ve Yüzyılın En Şık Cumhurbaşkanı stantlarından elde edilen gelirleri önemsiyoruz. Bu yıl da bu stantlardan elde edilecek geliri depremzedelere bağışlayacağız.

Şu anda kaç mağazaya hizmet veriyorsunuz?

Kordonciyan Smokin markası sadece Harbiye Caddesi’nde bulunmaktadır. Kordonciyan Smokin’e gelen ziyaretçilerimiz, annem Şuşan Kordoncian, babam İskender Kordoncian ve ben Levon Kordoncian’ı görünce çok seviniyoruz. Bu da markamıza bir ayrıcalık katmaktadır.

Türkiye’de yılda kaç tane smokin/frak dikiyorsunuz?

Kordonciyan markası, ziyaretçilerine üç farklı alternatif sunuyor. Kiralama, hazır satış ve ısmarlama, dört prova ile özel dikim. Smokin kiralamada 7 bin adet kıyafet ile hizmet veriyoruz. Hazır satışımızda 600 adet elbisemiz bulunmaktadır. Kişiye özel dikimde renk ve model istenmiyorsa dört prova dikiyoruz.

Barack Obama için de hazırlandı

Yurt dışından müşterileriniz var mı?

Kordonciyan markası olarak Hollywood yıldızları için smokinler hazırlıyoruz. Ölçüler istanbula geliyor atölyemizde dikip gönderiyoruz. Ayrıca Barack Obama’nın ölçülerini de gönderdiler. Smokin’i atölyemizde dikip Amerika’ya gönderdik.

Smokin/frak denilince akla erkek giyimi olarak gelse de son yıllarda kadınların da giydiğini görüyoruz. Bu ilgiyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kordonciyan markası olarak kadınlara smokin giymeyi de sevdirdik. Bayanlar okul mezuniyet balolarında ve özel günlerde smokin tercih etmektedirler. Kadınlar için rengarenk smokinler ve fraklar tasarlıyoruz. Smokin veya frak içine gömlek, yelek veya büstiyer giymeyi tercih ederler. Kadın ziyaretçi sayımız her geçen gün artmaya başladı.

Bu senenin modasından bahseder misiniz?

2023-2024 erkek modası diğer yıllara göre biraz farklı hale geldi. Bir ceket, bir pantolon kostümden önce geliyordu. Blazer ceketler, geniş kareli ve balıksırtı ceketler bu yılki modada ilk sıraları aldı. Lacivert ve bordo ceketler, ekose pantolonlar ve diz üstü kabanları sıklıkla göreceğiz. Ayakkabı modellerinde; Toka ve püskül aksesuarını nubuk ve deri üzerinde göreceğiz. Gömleklerdeki kol düğmeleri, kravat iğneleri, yaka vidaları ve yelek prangaları bu yılın olmazsa olmazları. Renkli askılar erkeklerin üzerinde sıklıkla görebileceğimiz aksesuarlardan biridir. Biz de erkeklerin bu medikal aksesuarlara daha hızlı ulaşabilmesi için cordonciyanvitrini.com sitesini hizmete açtık. Smokin, frak, redingot, jaketatay ve bonjur erkeklerin estetiğidir. Bu kombinleri tamamlayan aksesuarlar ise erkeğin makyajıdır. Papyon, kuşak, kol düğmesi, yelek, kravat, yaka iğnesi, atkı, ipek çorap, rugan ayakkabı.

Atatürk kendi kıyafetlerini tasarladı

Atatürk’ü giydiren bir ustanın torunu Levon Kordonciyan, “Mustafa Kemal Atatürk ailemiz için çok önemlidir” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Onu gururla ve onurla anıyoruz. Atamızın provalarını Pera Palace ve Park Otellerinde dedemiz alırdı. Giyeceği kıyafetleri kendisi tasarlardı. Atatürk’ün böbrek ağrısı çektiği yıllarda dedemizin sırtı örgülü yelekleri vardı. Hala o yelekleri yapıyoruz ve ziyaretçilerimize satıyoruz.”

“Mezuniyet ve düğünlerde haftada birkaç gün işte uyanıyoruz”

Levon Kordonciyan, en yoğun dönemlerinin mezuniyet ve düğün zamanları olduğunu belirterek, “Sabah 05.30’da atölyeme gidip işlerimi orada hallediyorum. Sabah 08.30’da ziyaretçilerimi kabul ettiğim iş yerimi açıyorum. Mezuniyet ve düğün zamanımız yaz. Bu sezonda, haftanın birkaç günü işte uyanıyoruz. Pandemi öncesi kış döneminde her gün atölyemizi açardık. Pandemi sonrası Kasım ayından Mart ayı sonuna kadar Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri atölyemizi açıyoruz. Diğer günlerde ise ailemizle vakit geçiriyoruz” dedi.

“Kumbaranıza paradan önce insanları atın” “Milyoner yerine vizyoner olun”

Levon Kordonciyan, “Ustalarım benim dedem ve babamdır” diyen Levon Kordonciyan, iki kuşaktan da eğitim almanın kendisi için büyük bir şans olduğunu vurgulayarak, “Büyüklerimden öğrendiğim en değerli şey “Kumbaranıza insan koyun” oldu. paradan önce”. “Milyoner yerine vizyoner olun”. Sözün amel olduğunu büyüklerim öğretti. Bu sözler ailemizde dört kuşaktır tekrarlanıyor ve bundan sonra da hep tekrarlanacak.” “Kumbaranıza paradan önce insanları atın” “Milyoner yerine vizyoner olun”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu