Haber

Hisar Uzakdoğu’da dünya vitrinine çıktı

Osmangazi Belediyesi’nin 1326 yılında Bursa’yı ortaya çıkararak zamanda gerçek bir yolculuğa çıktığı “Yaşayan Tarih Hisar İçeride” projesi, Güney Kore’de 126 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen Dünya Tarihi Kentler Birliği Toplantısı ile dünya vitrinine çıktı. .

Bu özel proje özellikle Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nin Türkiye’de görmek istedikleri yerlerden biri olduğunu açıklayan Güney Korelileri heyecanlandırdı. Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde başlayan etkileyici sanal tıp Yaşayan Tarih Hisar’da 1326 Bursa ile sona erecek.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Güney Kore’de düzenlenen Dünya Tarihi Kentler Birliği toplantısında Bursa’nın tarihi dokusunu gözler önüne seren “İçeride Yaşayan Tarih Hisarı” projesini tüm dünyaya tanıttı. Güney Kore’nin Andong kentinde düzenlenen 18. Dünya Tarihi Kentler Birliği Toplantısı’na Türkiye’yi temsilen Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar katıldı. Birliğe üye 126 ülkeden temsilcilerin katıldığı programda konuşan Önder Dündar, Bursa’nın Tarihi Baharat Yolu ile İpek Yolu’nun kesiştiği, ticaretin kalbinin attığı ve kültürlerin buluştuğu kadim bir şehir olduğunu vurguladı.

“Topluluk temelli, geleceğe yönelik tarihi şehir” konulu toplantıda Önder Mustafa Dündar, Osmangazi Belediyesi’nin tarihi mirası koruma ve geleceğe taşıma çabalarını anlatan bir sunum yaptı. Barış ve refahı ön planda tutarak çalışan belediyeler, hem şehrin hem de ülkenin kalkınmasına önemli katkılar sağlıyor.

“Şehrimize Vizyon ve Yeni Marka Değerler Getiriyoruz”

Önder Dündar, Osmanlı Devleti’nin kurulduğu topraklar üzerindeki mahallelerinde modern kenti yeniden inşa ederken tarihi dokuyu koruyarak ‘Eski Bursa’yı ortaya çıkardıklarını anlattı.

İnsan ihtiyaçlarının değişmesi, teknolojinin gelişmesi ve kent kültürünün yaygınlaşmasıyla birlikte artık yerel yönetimlerin hayatın her alanına aktif olarak dahil olduğuna işaret eden Önder Mustafa Dündar, “Tarihi Baharat Yolu ile İpek Yolu’nun kesiştiği şehrimiz. ticaretin kalbinin attığı ve kültürlerin buluştuğu yer aynı zamanda dünya kültürlerinin de buluştuğu yerdir. Çok çeşitli ürünler sunan önemli bir ticaret ve ihracat şehridir. Osmangazi Belediyesi olarak göreve geldiğimiz ilk günden bu yana nasıl bir şehre hizmet ettiğimizin bilinciyle, tarihimizin ışığında, şehrimize vizyon ve yeni marka değerler kazandıran birçok çalışmayı hayata geçirdik.”

“Bursa’da Tarih Canlandı”

7 bin yıllık tarihiyle tarihin derin izlerini taşıyan Bursa’nın tarihini ve turizmini canlandırmak için projeler geliştirdiklerini anlatan Dündar, “Tarihi Çarşı ve Hanların restorasyonu ile Bursa’da tarih restore ediliyor. Bölge, sivil mimari örnekleri, tarihi konaklar, camiler ve kültür merkezleri. canlandı. Dünyanın en büyük tam panoramik müzesi olan ‘Panorama 1326 Bursa’ Fetih Müzesi ile şehrimize önemli bir marka değeri kazandırdık. Bu nedenle müzemiz; Sadece şehrimizin turizminde değil, ülke turizmi açısından da hem teknik hem de manevi değeri açısından önemli rol oynuyor” diyerek, bugüne kadar yapılan çalışmaları katılımcılarla paylaştı.

Osmangazi Tarihin Işığında Hisar’a Dokunuyor

Tarihi mirasın korunmasına yönelik çalışmaların başında gelen ‘Yaşayan Tarih Hisar İçi Projesi’ hakkında da detaylı bilgi veren Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Bu bölgeyi tekrar ayağa kaldırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. ‘Eski Şehir’ misyonunu Hisar bölgesine entegre ederek hak ettiği fiyata getiriyor.Bu kapsamda ‘Hisar Buluşmaları’ kapsamındaki çalışma strateji ve planlarımızı; bölge, şehir plancıları, sanat tarihçileri, mimarlar, turizmciler ve birçok alanda kanaat önderleri.Hisar’ın geleceğine katkı sağlayacak fikirleri hep birlikte tartıştık.Tabii dört büyük demir ayaklı projemiz tamamlandığında; Alan, ortaya çıkarılan taşınır ve taşınmaz eserlerin sergileneceği harika bir açık hava müzesine dönüştürülecek.Onun için ‘tarihin ışığında Osmangazi Hisar bölgesine dokunuyor’ diyoruz. y, kültürel miras canlanıyor, Osmangazi gelişiyor’. Şehrimizi ileriye taşırken hem var olanı koruyor hem de yeni değerler katıyoruz.”

Dünya Tarihi Kentler Derneği Lideri ve Japonya Kyoto Belediye Başkanı Daisaku Kadokawa ve konut sahibi Andong Belediye Başkanı Kwon Gi-Chang, Lider Dündar’a Bursa hakkında verdiği bilgiler ve toplantıya katılımları için teşekkür etti.

Toplantı sonunda Önder Dündar, diğer katılımcılarla birlikte “Toplum temelli, geleceğe dönük tarihi kent” vurgusuyla 7 unsurdan oluşan Andong Deklarasyonu’na imza attı. Bildiride “Somut ve somut olmayan mirasın dijital teknoloji ile birleştirilmesi” konusu öne çıktı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu