İş

Kanada ekonomisi durgunlaşıyor, resesyon endişeleri artıyor

Kanada ekonomisi son çeyrekte sakinlik işaretleri gösterdi ve Kanada Merkez Bankası’nın önceki agresif faiz artırımları nedeniyle potansiyel olarak teknik durgunluğa girdi. Ön tahminler, ekonominin Eylül ayında sektörel düzeyde durgunlaştığını ve yıllık bazda %0,1 civarında potansiyel bir daralmaya işaret ettiğini gösteriyor. Bu, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’da (GSYİH) art arda ikinci çeyrek düşüş olacak ve merkez bankasının iddialarının gerisinde kalacak.

Sektörler arasında GSYİH önceki aya göre çok az değişiklik gösterdi ve reel GSYİH Eylül ayında esasen değişmedi. Kanada Merkez Bankası, geçen yıl ortalama %1 olan ekonomik büyümenin gelecek yıl zayıf olacağını öngörüyor. Harcama bilgileri üçüncü çeyrek için ılımlı büyümeye işaret ederek resesyonun önlenmesine yardımcı olsa da, bu hala merkez bankasının toplam GSYİH büyümesine ilişkin tahminlerinin önemli ölçüde altında.

Tüketici ve iş anketleri harcama alışkanlıklarının sıkılaştığını, işe alım ve yatırım planlarının azaldığını gösteriyor. Ağustos ayında sanayi seviyesindeki aktivitenin hızı beklenenden daha zayıftı; mal üreten kesimlerdeki üretim yavaş yavaş daraldı ve hizmet kesimlerindeki üretim marjinal bir artış gösterdi. Madencilik ve enerji üretimi güçlü bir ilerleme kaydederken, imalat üst üste üçüncü ayda da daralmaya devam etti. 20 endüstriyel segmentin sekizi Ağustos ayında kaydedilen büyümeyi izledi.

Kanada Bankası yakın zamanda politika faiz oranını 22 yılın en yüksek seviyesi olan %5’te tutarken, politika yapıcılar enflasyondaki yavaşlamanın yavaşlaması konusunda uyarıda bulundu. Ekonomistler, bu sakinliğin merkez bankasının faiz artırımlarının sona erdiğine işaret edebileceğini ve daha önceki faiz artışlarının enflasyonu etkilemeye devam etmesi halinde olası indirimlerin yapılabileceğini öne sürüyor.

Bank of Montreal, art arda gelen olumsuz üç aylık GSYİH verileri nedeniyle resesyon tartışmalarının hızlanacağını öngörüyor. Bu arada CIBC Capital Markets, Kanada Merkez Bankası’nın ilk faiz indirimini gelecek yılın ikinci çeyreğinde yapacağını öngörüyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu