Haber

Kişida ve Obama, “nükleer silahlardan arınmış bir dünya” çağrısında bulundu

Japonya Başbakanı Kishida Fumio ve eski ABD Başkanı Barack Obama, “nükleer silahlardan arındırılmış bir dünya” davetinde bulundu.

Japon hükümetinin Nükleer Silahlardan Arındırılmış Bir Dünya İçin Seçkin Kişilerden oluşan Uluslararası Kümesi (IGEP), Hiroşima şehrinde bir nükleer silahsızlanma forumu düzenliyor.

Obama ve Kişida, foruma gönderdikleri video açıklamalarında nükleer silahlardan arınmış bir dünyaya davette bulundular.

ABD Başkanı olarak Mayıs 2016’da Hiroşima’ya yaptığı ziyareti hatırlatan Obama, “Nükleer silahların olmadığı bir dünya peşinde koşabilmeyi çocuklarımıza borçluyuz” dedi.

Ziyaretle birlikte dünyadaki nükleer silah tehdidini azaltma kararlılığının güçlendiğini kaydeden Obama, bire bir kararlılığın bu forumu zirveye taşıdığını söyledi.

Kişida videolu açıklamasında, forumun nükleer silahların ortadan kaldırılmasına yönelik değerli bir adım olmasını umduğunu ifade etti.

“Soğuk Savaş’tan bu yana en büyük tehdit”

Rusya-Ukrayna krizine ve Kuzey Kore’nin füzelerine atıfta bulunan Kişida, “Nükleer silahsızlanmanın önündeki mevcut engel yükselmeye devam ediyor” dedi.

Kuzey Kore’nin olası nükleer denemesine dikkat çeken Kişida, dünyanın “Nükleer silah kullanımı konusunda Soğuk Savaş’tan bu yana en büyük tehditle karşı karşıya olduğunu” savundu.

Kumamoto Eyalet Üniversitesi’nden Shiraishi Takashi liderliğindeki IGEP, 10’dan fazla ülkeden akademi ve bürokrasi temsilcilerini içeriyor.

Kişida, Ekim 2021’de üstlendiği başbakanlık görevinin ardından İGEP girişimini başlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu